א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

הידעת? עובדות מעניינות על סוסים

הסוס בטבע


ככל שאנו יודעים על התנהגות של סוסים בטבע ומהם האינסטינקטים בזכותם הם שורדים, אנחנו יכולים להבין טוב יותר את ההתנהגות של הסוסים המבויתים.

באופן טבעי סוסים לא תוקפנים. בטבע סוסים חיים מצמחים, דשא ועשבים וכמו בעל-חי מסוגו הם טרף לחיות טורפים (אריות, נמרים וכו'). הסוס מגן על עצמו כדי לברוח מהטורף בקנטר או בריצה ויכול להגיע למהירויות גבוהות.   

ועוד כמה עובדות:

  • הסוס נמצא במקום הרביעי מבין החיות המהירות ביותר. ישנם שני סוגי סוסים שעדיין חיים בטבע המוסטנג והפרזוולסקי אשר מגיעים ל 60 ק''מ לשעה. סוסי מרוץ וזברות יכולים להגיע ל 70 ק''מ לשעה.
     
  • כשמדברים על מרחקים, הסוס נמצא במקום הראשון. הפרזוולסקי יכול ללכת 12 ק''מ במהירות של 60 ק''מ לשעה. רוכבי אנדורנס (רוכבי למרחקים) יכולים לרכב 160 ק''מ ביום. המהירות ממוצעת היא 15 ק''מ לשעה. כמובן הסוסים עברו אימון והרוכב והסוס בכושר.

    כ35% מכמות התאים האדומים בדם של הסוס, מאוחסנים בלבלב. ברגע שהסוס מתחיל לרוץ הלבלב מתכווץ והתאים האדומים משוחררים בזרם הדם. השיטה הזו נותנת לסוס את היכולת להעביר יותר חמצן לכל חלקי הגוף. ככל הנראה "blood doping" לא עובד אצל סוסים.
     
  • השם "סוס קוורטר" או "Quarter horse" בא מהיכולת של הגזע הזה לרוץ רבע מייל שזה כ400 מטר (quarter mile) במהירות של כ 70 ק''מ לשעה!

סוסים תמיד קודם מנסים לברוח ורק אם אין ברירה הם מגנים על עצמם על ידי שימוש בבעיטות ונשיכות לדוגמא כשסוס שעושה "בקינג" בועט עם הרגליים האחוריות שלו, או כשסוס עומד על שתיים הוא יכול לבעוט ברגליים הקדמיות שלו או להסתובב מהר לצד השני ולברוח. ברכיבה סוסים משתמשים באינסטינקטים אלו כדי להראות אי נוחיות או אי-הסכמה.

אפשר ללמד את הסוס לעשות את התנועות בפקודה. פעם למדו את הסוסים בצבא כל מיני תנועות שהיו חשובות בקרב. היום כבר לא משתמשים בסוסים בצבא אבל בבית הספר הספרדי לרכיבה (Spanish Riding School) עדיין מלמדים את סוסי הליפיצנר את הרכיבה המסורתית. הקפריול (capriole) תנועה מהצבא. מלמדים את הסוס לעמוד אל שתיים, לקפוץ למעלה ולבעוט עם רגליו האחוריות אחורה.