א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

ספורט סוסים בישראל

ספורט הסוסים הוא ספורט ותיק מאוד שכולל ענפים רבים, חלקם אולימפיים. ביניהם יש ענפי ספורט שעדיין לא התפתחו בישראל כמו: מרוצי סוסים (עדיין ממתינים שיוסדר חוק בנושא במדינת ישראל), מרוצי כרכרות ועוד. אך ישנם כבר לא מעט ענפים נפוצים בישראל ובהם נתמקד במאמר הנוכחי.

דרסאז' (רכיבה אומנותית)

בענף הדרסאז' הרוכב מפגין את שליטתו על הסוס, תוך כדי הצגה וירטואוזית של תנועותיו הטבעיות של הסוס. העין המתבוננת מהצד על ענף זה תראה את הסוס מבצע תנועות ריקוד אומנותי, וזאת בדיוק השאיפה של המאמנים והרוכבים. בספורט סוסים זה ישנה חשיבות מרבית לצירוף התנועות שמבצע הסוס והמעבר המושלם ביניהן.

במרבית תחרויות הדרסאז' הסוס צריך להפגין תנועות וצירופים קבועים מראש והוא ורוכבו נשפטים על פי מספר פרמטרים: איכות המקצבים והתנועות, הדרך בה בוצעו המקצבים והתנועות, ישיבת הרוכב, ההרמוניה ועוד. כמו בתחרויות התעמלות, גם בתחרויות הדרסאז' הציון לכל פרמטר נקבע בין אפס לעשר. ישנן גם תחרויות פריסטייל (freestyle), בהן הרוכב הוא זה שמרכיב את סדר התרגילים והוא מקבל ניקוד על רמת הקושי של התרגילים, היצירתיות בבחירתם, התאמתם למוזיקה, רמת הביצוע ועוד.

זירת הדרסאז' היא בגודל של 60X20 מטרים ובה ממוקמות 12 אותיות באנגלית לאורכו של המסלול. תחרויות הדרסאז' הבינלאומיות מתחלקות לרמות שונות החל מהרמה הקלה ביותר - מבחן לרוכבים צעירים, המשך ברמות פרי סנט ג'ורג', מתקדמים 1 ומתקדמים 2, וכלה ברמה הגבוהה ביותר של התחרויות - הגרנד פרי.

לפי נתוני ההתאחדות הלאומית לספורט הרכיבה בארץ ישנם כיום כ-150 רוכבים בתחרויות הדרסאז', אשר מתחרים בכ-20 תחרויות רשמיות במהלך השנה ברחבי הארץ.

קפיצות ראווה

זהו ענף ספורט סוסים אולימפי אשר בו הסוס ורוכבו נדרשים לעבור מכשולים בגבהים שונים (עד 1.60 מטר), ברוחב שונה, ממגוון סוגים. מסלולי קפיצות הראווה הם ברמות קושי משתנות, בהתאם להחלטות מתכנן המסלול. המרחקים בין המכשולים והזויות השונות שלהם, מכתיבות את רמת הקושי של המסלול.

הרוכב והסוס צריכים כמובן להתאים את עצמם לכל מכשול ומכשול, להגיע במהירות הנכונה, בזווית המתאימה ולקפוץ מהמרחק המדויק בהתאם לאופיו וגובהו של המכשול. הניקוד נקבע בכפוף לכמות המכשולים שהרוכב והסוס הפילו, אי ציות של הסוס לעבור את המכשול, סטייה של הסוס מהמסלול והזמן בו סיימו הרוכב והסוס את המסלול. הניקוד הוא שלילי, כך שככל שנצברות פחות נקודות, הסיכוי לזכייה בתחרות עולה.

בארץ רשומים כ-700 רוכבים בהתאחדות הלאומית לספורט רכיבה, שמתחרים בכ-30 תחרויות קפיצה רשמיות בכל רחבי ישראל.
 
ענף הרכיבה המערבית

בארץ ישנם כ-250 רוכבים תחת ההתאחדות הלאומית לספורט הרכיבה, אשר מתחרים בכשמונה תחרויות רשמיות. ענף זה מתחלק למספר ענפי משנה, ביניהם: קאטינג (Cutting, הפרדת פרה מעדר) - הסוס ורוכבו נכנסים לתוך עדר פרות וצריכים לבודד פרה אחת מן העדר ולמנוע ממנה לחזור אליו. רכיבת סגנון (Western Pleasure) - במסגרת התחרות נבחר הסוס המענג/מהנה ביותר, זה שמציג את המקצב, התנועה וההתנהגות הטובה ביותר. מכשולי שדה (Trail Class) - במסגרת התחרות נבחנת תגובת הסוס לרוכב והתנהגותו מול מגוון מכשולים כמו: הליכה לאחור, מכשולי מים, רכיבה מעל קורות או מוטות ועוד.

וולטינג

וולטינג (Equestrian vaulting) זהו ענף בו מבוצעים תרגילי התעמלות וריקוד על גב הסוס בזמן שהוא הולך או דוהר. הסוס נע במעגלים כאשר הוא קשור בחבל לונז' ונמצא תחת שליטתו המלאה של המדריך (לונז'ר). בזמן שהסוס הולך או דוהר הוולטרים מבצעים על גבו תרגילי התעמלות מסובכים.

הניקוד בתחרות ניתן לפי רמת הביצוע של התרגילים, סוג התרגילים ורמת הקושי שלהם. רוכבי הוולטינג יכולים להתחרות כיחידים, בזוגות או בקבוצות.

אנדורנס (סיבולת, רכיבה למרחקים ארוכים)

האנדורנס הינו מרוץ סוסים למרחק של לפחות 80 קילומטר. מסלול האנדורנס מסומן היטב והתחרות נועדה כדי לבחון את יכולות המהירות והסיבולת של הסוס. כל מרוץ אנדורנס מחולק למקטעים של 20-30 קילומטר כל אחד. לאחר כל מקטע הסוס חייב לעבור בדיקה של רופא וטרינר. במידה והוא נמצא כשיר הוא מקבל מנוחה של כ-20 דקות ולאחריה ממשיך לקטע הבא.

במהלך כל מרוץ האנדורנס הרוכב והסוס אינם יכולים להתחלף, אך הרוכב לא חייב לשבת כל הזמן על גב הסוס, והוא יכול לרדת ממנו ולהובילו בהליכה או ריצה. המנצחים בתחרות הם הרוכב והסוס שחצו את קו הסיום ראשונים, בתנאי שהסוס עובר את הבדיקה הוטרינרית שנערכת זמן מסוים לאחר סיומה של התחרות.

ריינינג (Reining, תצוגת שליטה)

זוהי תחרות בה הרוכב מאלף את הסוס לבצע מגוון אלמנטים כמו: פניות חדות, הליכה לאחור, עצירות חזקות, מעגלים ועוד. זהו ענף שמאופיין ברמת שליטה גבוהה מאוד של הרוכב בסוס והדרישות האתלטיות בו גבוהות מאוד.

התרגילים במהלך תחרות הריינינג הם קבועים, אך הסדר ביניהם יכול להשתנות. במהלך התחרות ישנם שלבים בהם הסוס רוכב בדהרה מהירה ושלבים אחרים בהם הוא רוכב בדהרה איטית. אחד הפרמטרים החשובים בתחרות הוא מצב רוחו של הסוס במהלכה. סוס שיפגין חוסר שקט או לחץ יקבל הפחתה בניקוד.0 רוכבים בהתאחדות הלאומית לספורט רכיבה, שמתחרים בכ-30 תחרויות קפיצה רשמיות בכל רחבי ישראל.