א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

סוסים נפוצים בישראל ושימושם העיקריים?

הסוסים מחולקים לשלוש קטגוריות עיקריות:

  1. סוסים בעלי דם חם – אלה סוסים מהירים במיוחד, בעלי חוסן גופני ומנטאלי חזק מאוד.
  2. סוסים בעלי דם קר – סוסים אלה מהירים פחות מסוסים בעלי דם חם, אך הם חזקים יותר. הם מתאימים בעיקר לעבודות סחיבה וחקלאות.
  3. סוסים בעלי דם פושר – זוהי הכלאה בין הסוסים בעלי הדם החם והקר. סוסים אלה נוצרו בעיקר כדי שיוכלו לשמש למסעות ארוכים ויהיו בעלי מהירות גבוהה ויכולת סחיבה מפותחת.

בישראל ישנם מספר סוגי סוסים נפוצים בעלי דם חם שמשמשים בעיקר לתחרויות של קפיצות ודרסאג' וכאן נסקור אותם עבורכם בקצרה.

סוס Hanoverian


סוס ה-Hanoverian הינו סוס בעל דם חם שמקורו בגרמניה. ה-Hanoverian הוא תערובת של סוס עבודה עם סוס ספורט. סוס זה משתתף באופן קבוע בתחרויות אולימפיות של קפיצות ודרסאג' ותחרויות רכיבה בסגנון אנגלי. זהו אחד מהסוסים בעלי הדם החם העתיקים ביותר. ה-Hanoverian ידוע במזגו הטוב, יופיו ואתלטיות משובחת.

סוסי ה-Hanoverian הם סוסים אלגנטיים מאוד, חזקים ויציבים ביותר. אלה סוסים שמתאימים לאילוף, בעלי גב חזק, גפיים שריריות, גוף רב עוצמה ותנועה אתלטית. במקורם שימשו סוסים אלה כסוסי כרכרה, אך עם השנים הם הושבחו עם סוסי טורוברד וכך הם הפכו לסוסים זריזים וקלים יותר, והותאמו לתחרויות.

KWPN


סוסי ה-KWPN הם סוסים הולנדים בעלי דם חם. שמם של סוסים אלה ניתן להם על שם הארגון ההולנדי (KWPN) המסדיר את הרבייה שלהם, את אימוני הסוסים לתחרויות קפיצה ודרסאג' ואת רישומם. הגזע פותח באמצעות תוכנית רבייה במהלך שנות השישים, והיום הסוסים האלה נחשבים בין המוצלחים ביותר שפותחו באירופה.

סוסי ה-KWPN נחשבים בשנים האחרונות בין הסוסים המוצלחים ביותר בתחרויות הקפיצה הבינלאומיות (בשנת 2010 הם דורגו במקום הראשון בעולם), הם זכו בתחרויות רבות וביניהן תחרויות אולימפיות. סוסים אלה משמשים לתחרויות קפיצות, דרסאג' ומתאימים גם לכל סוג רכיבה אחר

בשלושים השנים האחרונות תוכנית הרבייה של סוסי KWPN התמקדה בגידול סוסים המתאימים לרמות הגבוהות ביותר של תחרויות הקפיצה הבינלאומיות. בנוסף, התוכנית התמקדה בגידול סוסים שיתאימו לתחרויות הדרסאג' ברמות הגבוהות ביותר.

סוס ה- Gelderlander גם נחשב חלק מגזע סוסי ה-KWPN, למרות שהוא קטן באופן משמעותי. סוס זה מתאים לתחרויות קפיצה בסיסיות, תחרויות דרסאג' ולמטרות רכיבה והנאה.

חשוב להדגיש כי בשנים האחרונות עיקר המאמץ של גידול סוסי ה-KWPN מתמקד בגידול סוסים לתחרויות הדרסאג', יותר מתחרויות הקפיצות.


סוס בלגי

הסוס הבלגי הוא גזע סוס עבודה, שנחשב לאחד הכבדים והחזקים ביותר בעולם, אשר מקורו מפרובינציית ברבן, שנמצאת בתחומי בלגיה המודרנית. סוסים אלה משמשים בעיקר כסוסי עבודה למשיכת עגלות משא וציוד חקלאי כבד, אך עם השנים הם הפכו גם לסוסים אהודים בהופעות סוסים ולשימושיים ברכיבת פנאי.

צבעם של הסוסים הבלגיים הוא בדרך כלל ערמוני ויש להם רעמה מרשימה וזנב בצבעים בהירים. סוס בלגי אופייני שוקל למעלה מ-900 ק"ג. כיום הסוס הבלגי הוא סוס העבודה הכבד הנפוץ ביותר בארצות הברית.

BWP/NAD

אלה סוסים בלגיים בעלי דם חם, אשר פותחו בבלגיה במהלך עשורים רבים, תוך כדי בחירה סלקטיבית של סוסים גזעיים - חקלאיים בלגיים, אנגלו - ערביים וסוסים אירופאים איכותיים אחרים בעלי דם חם (כמו: סוסים הולנדיים, Hanoverian ועוד) והכלאתם. כתוצאה מכך הפכו סוסי ה-BWP/NAD לסוסים מודרניים, איכותיים במיוחד, המתאימים לרכיבה ותחרויות - בעיקר קפיצות, אך גם דרסאג'.

סוסי BWP/NAD הם סוסים מודרניים במיוחד ואתלטיים מאוד. בנוסף לתחרויות הרכיבה בהם הם משתתפים, הם מתאימים גם לצרכי מסעות ארוכים ולהשתתפות בזירות צייד. BWP/NAD זוהי אגודה בלגית, אשר אחראית על מסד נתונים מקיף של כל הסוסים מסוג זה, רישומם ובדיקתם.

הולשטיינר

ההולשטיינר נחשב לסוס העתיק ביותר בעל דם חם. מקורו של סוס ההולשטיינר בצפון גרמניה. כיום סוסי ההולשטיינר הם בין הסוסים הדומיננטיים ביותר בתחרויות הקפיצות הבינלאומיות, והם משמשים גם לרמות הגבוהות של הדרסאג', מסעות ועוד.

סוסי ההולשטיינר הם סוסים בגודל בינוני. סוסים מסוג זה ידועים בעיקר בזכות הקשת שלהם, הצוואר הגבוה והרגליים האחוריות החזקות. סימן ההיכר הטוב ביותר שלהם היום הוא ראשם הקטן ועיניהם החכמות. בזכות כל זאת הם ניחנים באיזון טוב ותנועה אלגנטית במיוחד.

טורוברד

הטורוברד (Thoroughbred) הוא גזע סוס שידוע בעיקר בזכות השימוש בו במרוצי סוסים. הטורוברדים הם סוסים בעלי דם חם, מהירים וזריזים במיוחד. גזע זה פותח במקור באנגליה, כאשר סוסים מקומיים הוכלאו עם סוסים מיובאים מארצות ערב ועוד.

סוסי הטורוברד משמשים כיום בעיקר כסוסי מרוץ, אך עם השנים הם הפכו גם לסוסים שמשתתפים בתחרויות קפיצה, דרסאג', פולו, צייד שועלים ועוד. הם גם משמשים כיום להכלאות, ליצירת זני סוסים חדשים, לשיפור גזעים קיימים וכדומה. אחד הסוסים המפורסמים שנוצר כתוצאה של הכלאה בין הטורוברד וסוסים אחרים, הוא סוס הקווטר.