א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

סוגי גזעים בישראל

הסוס הוא בהמה גדולה ונפוצה מאוד בעלת ארבע רגליים המסוגלת לשאת משאות כבדים ולפתח מהירויות ריצה גבוהות. סוסים הם יונקים ששייכים לסדרת מפריטי פרסה, והם אוכלים עשב וחציר. הם ניתנים לאילוף, וכתוצאה מכך יש להם מגוון רחב של שימושים בתרבות האנושית, וביניהם: גרירת מחרשות ועגלות בעבודות משק וחקלאות, כלי תחבורה, עבודות שיטור, טקסים, ספורט ועוד.

קיימים סוגי גזעים רבים של סוסים, אך בישראל הנפוצים הם בעיקר הקווטר והערבי. במאמר זה נסקור עבורכם בקצרה את שני הגזעים הללו.

סוס הקווטר

סוס הקווטר (הידוע גם בשמו: סוס הקווטר האמריקאי) הוא סוס עבודה אמריקאי טיפוסי. מקורו של הקווטר הוא מערבוב של מספר גזעי סוסים (סוסים ספרדיים, סוסים ערביים וסוסי מרוץ אנגליים), שהביאו איתם המתיישבים החדשים באמריקה.

סוס הקווטר הינו סוס בעל מבנה שרירי חזק מאוד, בעיקר בחלקו האחורי, והוא אינו גבוה במיוחד. שמו של הסוס ניתן לו בגלל יכולתו לצאת לריצה במהירות מקסימאלית ומדהימה ממצב עמידה ולגמוע מרחק של רבע מייל (רבע באנגלית: קווטר).

בתחילת ימיו שימש סוס הקווטר בעיקר לצרכי גרירה, הובלת מסעות, רעיית בקר וכדומה. אך כיום גזע זה משמש בעיקר כתחביב או שעשוע ומשתתף במגוון רחב של תחרויות ספורט כמו: Cutting - ענף ספורט בו הסוס נדרש להוכיח את חוש הבקר שלו ולבודד עגל מעדר פרות. Raining - ספורט ברכיבה המערבית שדומה לדרסאג‘ ברכיבה האנגלית, מטרתו של ספורט זה להדגים את הקשר הטוב בין הסוס לרוכבו והציות המדהים לפקודות ותנועות גוף. מרוץ חביות - הסוס צריך לעבור בין חביות בסיבובים בעלי קוטר כמעט אפסי, במהירות מרבית.

סוס ערבי

הסוס הערבי הוא אחד מעשרת הגזעים הנפוצים היום בעולם, וניתן למצוא אותו בכל רחבי העולם. ייחודו של גזע זה הוא צורת הראש וזנבו הגבוה, בזכות זאת קל ביותר לזהות אותו. לסוסים הערביים יש ראש מעודן בצורת טריז, מצחם רחב, חרטומם קטן, עיניהם ונחיריהם גדולים.

הסוס הערבי הוא סוס ממושמע במיוחד, בעל כושר גופני נפלא וסיבולת גבוהה. לכן, סוסים ערביים וסוסים ערביים למחצה הם הגזע הדומיננטי ביותר במרוצי סוסים למרחקים ארוכים, ובכלל הם מתחרים בענפי ספורט רבים הכוללים רוכבים.