א+ 100%א-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

היציבה של הסוס

כפי שאצל בן-אדם יש צד אחד חזק יותר בגוף (יש אנשים שכותבים ביד ימין ויש אנשים שכותבים ביד שמאל), גם לסוסים יש צד אחד חזק יותר בגוף.

יש סוסים שהשרירים בצד שמאל של הגוף יותר ארוכים וגמישים מהשרירים בצד ימין של הגוף. וגם ההפך יש סוסים שהשרירים בצד ימין יותר ארוכים וגמישים והשרירים בצד שמאל קצרים ונוקשים יותר.

סוסים נולדים עקומים. הצד אליו הסוס מכופף באופן טבעי תלוי בגידול ברחם. רוב הסוסים שוכבים על צד שמאל ונולדים עם שרירים ארוכים בצד הזה. זאת הסיבה שאנחנו עולים ויורדים מהסוס בצד שמאל, מובילים אותו בצד שמאל ומתחילים ללכת בהליכה במגרש בכוון שמאל. כך קל יותר לאדם לשלוט על הסוס.

הקו האדום הוא השריר הקצר ונוקשה. הקו הירוק הוא השריר הארוך וגמיש. לסוס שנולד מכופף לצד ימין יהיה יותר קשה לכופף אותו לצד הנגדי כמו בעיקול שמאלה. דרך אימון אפשר לחזק את השריר הארוך ולהעריך את השריר הקצר כדי שהסוס ילך ישר.

סוסים שהולכים ישר, זאת אומרת שיש להם את היכולת לקצר ולהאריך את השרירים בשני הצדדים של הגוף באותו רמה וגמישות, יכולים לשאת את המשקל של הרוכב עם השרירים של הבטן. סוסים שאין להם את היכולת לפתח ולהאריך את השרירים החיצוניים מתקשים להתכופף לצד שמאל בצורה של מעגל הליכה במצב של יציבה לא נכונה אם הסוס הולך כך זמן רב המצב הזה יכול לגרום לכאבי גב.